szczenięta hodowla - hodowca - Jack Russell Terrier - Parson Russell Terrier

Jack Russell Terrier

czytano 23491 razy
  • pies do towarzystwa
  • czujny stróż
  • doskonałe do psich
  • pies myśliwski, norowiec
  • sportów, np.agility


Wygląd Jack Russell Terrier:

Nieduży, ale bardzo atletycznie zbudowany pies, nieznacznie dłuższy niż wyższy, charakterystyczna „trójkątna” głowa, o zwracającym uwagę bystrym i wesołym wyrazie oczu. Umaszczenie białe z plamami o barwie czarnej i brązowej, biały powinien dominować, plamy  mogą znajdować się na głowie oraz  u nasady ogona, na ciele im mniej plam, tym lepiej.

Występują trzy odmiany ze względu na rodzaj włosa: szorstkowłose, gładkowłose i z włosem „złamanym”.

Jest to rasa o nieustabilizowanym genotypie, dlatego poszczególne osobniki czasami znacznie różnią się między sobą wyglądem.

Pielęgnacja Jack Russell Terrier:

Są to psy niezwykle zdrowe, odporne, posiadające niewiele chorób o podłożu genetycznym.

Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jedynie psy z włosem szorstkim lub złamanym należy regularnie trymować (usuwać martwy włos).

Nie potrzebują specjalnej karmy, wybór podawanego jedzenia zależy od właściciela, najlepiej konsultować się z lekarzem weterynarii lub psim dietetykiem, czytać literaturę związaną z żywieniem psów, by mieć pewność, że nasz Jack dostaje wszystko, czego potrzebuje (to się tyczy też innych psów bez względu na przynależność rasową czy nierasową).

Charakter Jack Russell Terrier:

Bardzo żywe, wszędobylskie, ciekawskie psy. Mają wybujały temperament,  ale potrafią też, jeśli to konieczne zachować spokój i opanowanie, dlatego pomimo tego, że wszędzie ich pełno, nie są uciążliwe

Bardzo szybko i chętnie się uczą.

Adaptują się do różnych warunków życia, małego, ciasnego mieszkania i domu z ogrodem, miasta i wsi, warunkiem jest zapewnienie im wystarczającej ilości „zajęć” i własnego, ludzkiego, towarzystwa. Lgną do ludzi, chcą być zawsze blisko, najchętniej wisiałyby na ramieniu jako torebka ;)

Chociaż są świetnymi psami rodzinnymi, nie nadają się do pełnienia roli psa kanapowego. Potrzebują kontaktu z rodziną, zajęcia, ruchu. Ciągłe samotne przebywanie w pomieszczeniu i zapewnienie tylko krótkich spacerków nie wychodzi w rachubę, Jack będzie się nudził i sfrustrowany może szukać sam zajęcia, a w mieszkaniu jest tyle interesujących rzeczy do wyciągnięcia, nadgryzienia, rozszarpania…Dotyczy to również domu z ogrodem, Jack pozostawiony sam nawet w największym ogrodzie na pewno będzie próbował zabawić się w „psiego ogrodnika”.

Niezbyt dobrym pomysłem jest łączenie Jacka z innymi zwierzętami domowymi, zwłaszcza małymi typu królik, kot, szczur, mysz, świnka morska itp. Pierwotna użytkowość nakazuje Jackowi gonić wszystko, co się rusza, nawet jeśli szczenię wychowa się z kotem, czy królikiem i będzie spokojnie akceptowało w przyszłości jego obecność, może nie przekładać tych samych uczuć na inne „futrzaki”.

Wymagają konsekwentnego prowadzenia, szkolenia w zakresie posłuszeństwa, bo jednak to teriery, potrafią „wejść na głowę” jeśli im się nie wyznaczy sensownych granic.

Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, lubisz spędzać czas poza domem, potrzebujesz kompana do wspólnych wycieczek, który się łatwo szkoli, jest posłuszny i oddany bez umiaru swojemu panu/rodzinie, to Jack Russell terier jest psem dla Ciebie.data dodania: 2010.01.10 19:39    data edycji: 2013.11.14 14:39
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji JACKI.PL.

Witryna ma charakter tylko edukacyjny. Autorzy umieszczanych tu informacji nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek konsekwencje wynikające z wykorzystywania informacji pochodzących ze stron witryny. Wszystkie materiały zawarte w tym serwisie, są naszą własnością lub osób, które wyraziły zgodę na ich zamieszczenie. Zabrania się zapożyczania, kopiowania części bądź całości. Wszystkie użyte na stronach serwisu nazwy firm, produktów, czcionek, logo są znakami towarowymi lub zastrzeżonymi znakami towarowymi ich prawnych właścicieli.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Projekt i wykonanie Agencja reklamowa idea4you.eu
Profesjonalny System CMS | Bezpieczny Hosting | | mapa witryny
| login